Medyczna Marihuana Lublin

Terapia medyczną marihuaną w Lublinie – lista aptek, dostępność, recepta na susz konopny

Od momentu legalizacji w 2017 roku, marihuana medyczna stale zyskuje na popularności. Coraz częściej sięgają po nią nie tylko pacjenci oddziałów onkologicznych, ale również osoby zmagające się z innymi dolegliwościami. Opinie pacjentów pokazują, że ta naturalna forma terapii naprawdę przynosi efekty. Skąd uzyskać receptę na medyczne konopie? Gdzie w Lublinie można kupić leki konopne?

Jak rozpocząć leczenie medyczną marihuaną?

Od 2017 roku marihuana do celów leczniczych jest w Polsce legalna. Oznacza to, że każdy pacjent, który ma odpowiednie wskazania może legalnie zakupić konopie lecznicze. Konieczne jest jednak uzyskanie recepty na marihuanę. Taką zgodnie z prawem może w Polsce wystawić każdy lekarz, bez względu na specjalizację, z wyjątkiem lekarza weterynarii.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 12 lipca 2023 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje, które weszło w życie 2 sierpnia 2023 r., pierwsza wizyta w celu rozpoczęcia leczenia i pozytywnego zakwalifikowania do leczenia z użyciem leków wytworzonych z medycznej marihuany  obejmuje badanie pacjenta w gabinecie stacjonarnym lub za pośrednictwem środków łączności oraz musi być połączone z weryfikacją przebiegu dotychczasowego leczenia pacjenta, jego aktualnych dolegliwości oraz ostatnio wypisanych i wykupionych recept.

Jak wygląda taka wizyta?

Najpierw pacjent musi zarezerwować termin wizyty – albo w trybie tzw. telemedycyny albo w stacjonarnym gabinecie lekarskim. Rezerwacji wizyty można najczęściej dokonać za pośrednictwem strony www placówki leczniczej oferującej pacjentom leczenie z użyciem medycznych konopi.

W trakcie procesu rezerwacji wizyty lekarskiej pacjent zostanie poproszony o nadanie lekarzowi lub placówce leczniczej dostępu do swojego Internetowego Konta Pacjenta (IKP), a jeżeli nie posiada takiego konta – o przesłanie w formacie pdf lub jpg kopii swojej dokumentacji medycznej. Należy także wypełnić formularz wywiadu medycznego i odpowiedzieć na zawarte w nim pytania. Jeżeli pacjent nie posiada kopii ostatnio wypisanych mu recept, przed wizytą lekarską powinien sobie przypomnieć, ewentualnie nawet zanotować, ostatnio wypisane i wykupione w aptece leki, bowiem zgodnie z §7 pkt 2″a” wyżej wymienionego rozporządzenia MZ (Dz.U. 2023 poz. 1368) lekarz ma obowiązek zebrać od pacjenta wywiad dotyczący ilości i rodzaju produktów leczniczych przepisanych na receptach wystawionych i zrealizowanych oraz ocenić, czy ilość ostatnio zapisanych pacjentowi leków nie jest wystarczająca dla prawidłowego prowadzenia farmakoterapii.

W dokumentacji medycznej pacjenta lekarz zobowiązany jest do opisania tego przebiegu weryfikacji.

Jeżeli pacjent wizytę realizuje u prowadzącego jego leczenie lekarza POZ lub lekarza-specjalisty – wówczas proces weryfikacji recept wypisanych i zrealizowanych, którego wymaga rozporządzenie MZ, realizowany może być przez lekarza w aplikacji gabinet.gov.pl. Wówczas pacjent nie musi udzielać lekarzowi dostępu do swojego IKP, ani przesyłać kopii dokumentacji medycznej i recept.

Po wizycie i badaniu w gabinecie lub po badaniu przedmiotowym dokonanym za pośrednictwem środków teleinformatycznych, lekarz podejmuje decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia z użyciem leków wytworzonych z marihuany medycznej. W przypadku pozytywnej weryfikacji lekarz precyzyjnie dobierze optymalny dla stwierdzonego u pacjenta schorzenia i dolegliwości lek i wystawi e-receptę z określeniem dawkowania. Pacjent zostanie także pouczony o sposobach przyjmowania leku, możliwych skutkach ubocznych i sytuacjach, które powinny skutkować niezwłocznym kontaktem z lekarzem.

Numer e-recepty pacjent otrzymuje SMS-em na podany numer telefonu lub w wiadomości na podany adres e-mail. Pacjenci posiadający aktywne konto IKP dodatkowo mogą sprawdzić numer recepty na swoim koncie w zakładce „Recepty”.

Po zrealizowaniu recepty należy zacząć przyjmować lek zgodnie ze wskazaniami lekarza. Zalecaną metodą przyjmowania medycznej marihuany jest waporyzacja. Susz nie jest przeznaczony do palenia, ze względu na ryzyko jakie niosą za sobą substancje smoliste. Korzystając z waporyzatora kannabinoidy mogą uwalniać się do krwioobiegu i w ten sposób przynoszą optymalne korzyści terapeutyczne.

Jeżeli terapia konopiami medycznymi przynosi oczekiwane, pozytywne rezultaty i pacjent zdecyduje się na jej kontynuowanie, to musi pamiętać, że bez badania osobistego w gabinecie stacjonarnym lub przedmiotowego w trybie telemedycyny, lekarz będzie mógł wystawić e-receptę na medyczną marihuanę tylko wówczas, gdy od czasu ostatniego badania minęło mniej niż 3 miesiące. Jeżeli okres, jaki minął od ostatniego badania przedmiotowego lub osobistego jest dłuższy, wtedy pacjent musi ponownie przejść badanie stacjonarne lub w formie teleporady z zachowaniem opisanych wyżej procedur.

Niestety aktualnie leki wytworzone z medycznej marihuany w Polsce nie są objęte refundacją, a ich cena jest znaczna. Dowiedz się również ile konkretnie wynosi cena medycznej marihuany w Polsce.

Gdzie zrealizować receptę na leczniczą marihuanę w Lublinie? Lista aptek

Ze względu na coraz większą popularność terapii konopiami, nie ma większych problemów z kupieniem w aptece leków konopnych na podstawie recepty. Choć dawniej konieczny był import z zagranicy, dziś dostępne są właściwie od ręki. Zanim jednak udasz się do apteki, warto sprawdzić, czy przepisany rodzaj suszu konopnego jest aktualnie dostępny, czy konieczna będzie dostawa. Można to zrobić dzwoniąc do konkretnej apteki lub sprawdzając dostępność na stronie internetowej. W jakich lubelskich aptekach można zrealizować receptę na medyczną marihuanę?

  •     DOZ, al. Racławickie 27
  •     DOZ, ul. Bramowa 2/8
  •     DOZ, ul. Częstochowska 17
  •     DOZ, al. Kraśnicka 100
  •     DOZ, ul. Kalinowszczyzna 46
  •     DOZ ul. Witolda Chodźki 3A/1
  •     Prima, ul. Onyksowa 12
  •     Millenium S.C., ul. Lubartowska 64/66
  •     Dr Zdrowie, ul. Obrońców Pokoju 1a
  •     Niezapominajka dla całej rodziny, ul. Żelazowej Woli 1a
  •     Gemini, ul. Unicka 4
  •     Gemini, ul. Tysiąclecia 5
  •     Premium Lek, ul. Zesłańców Sybiru 5

 

Zdarza się, że w aptekach i hurtowniach farmaceutycznych występuje czasowy brak wypisanego pacjentowi leku. Pacjent może oczywiście oczekiwać na dostawy tego konkretnego zaleconego mu lekarstwa do hurtowni i aptek, ale musi wziąć pod uwagę fakt, że e-recepta na środki odurzające, a do takich zaliczana jest marihuana medyczna – ważna jest jedynie przez 30 dni, a w większości schorzeń zalecane jest nieprzerwane kontynuowanie terapii.
Z tego też powodu niektóre placówki lecznicze działające w formie telemedycyny wprowadziły dla swoich pacjentów usługę „zmień receptę”, z której warto skorzystać.

Warto także sprawdzić w wyszukiwarkach leków, jakie leki najbardziej zbliżone składem chemicznym do leku zaleconego przez lekarza są w aptekach usytuowanych najbliżej miejsca pobytu pacjenta i podczas realizowania wizyty lekarskiej lub usługi „zmień receptę” – wskazać lekarzowi, które z leków mogących ewentualnie stanowić zamiennik – są realnie i aktualnie dostępne.

 

Kiedy pacjent może legalnie skorzystać z suszu marihuany leczniczej?

Jest mnóstwo wskazań medycznych do stosowania terapii lekami konopnymi. Jednym z najczęstszych powodów stosowania konopi są choroby nowotworowe i leczenie objawów towarzyszących chemioterapii i radioterapii. Marihuana ma działanie przeciwwymiotne, co pozwala łagodzić nudności i wymioty będące skutkiem leczenia onkologicznego. Pobudza apetyt oraz zmniejsza dolegliwości bólowe, poprawiając jakość życia pacjenta.

Ze względu na wpływ marihuany na działanie układu endokannabinoidowego i odczuwanie bólu, kwiaty konopi wykorzystuje się również w leczeniu osób zmagających się m.in. z przewlekłym, ośrodkowym bólem neuropatycznym oraz w przypadku chorób, którym towarzyszą dolegliwości bólowe. U wielu chorych pozwala to zredukować szkodliwe dla zdrowia dawki opioidów, które przed zalegalizowaniem marihuany do celów medycznych były jedyną dostępną formą leczenia przeciwbólowego.

W ramach terapii konopnych można pomóc także pacjentom neurologicznym. Marihuana lecznicza posiada udokumentowaną skuteczność w leczeniu przeciwdrgawkowym u pacjentów zmagających się epilepsją, w tym również u tych z padaczką lekooporną, a także u osób z chorobą Parkinsona. Ponadto leki konopne łagodzą napięcie mięśniowe, dzięki czemu są pomocne w niwelowaniu bolesnej spastyczności u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym czy stwardnieniem zanikowym bocznym, wspierając tym samym terapie modyfikujące i spowalniające przebieg choroby.

Efekt terapeutyczny konopi leczniczych można zaobserwować również u pacjentów zmagających się z dolegliwościami natury psychicznej, takimi jak zaburzenia snu, depresja, zaburzenia lękowe czy zespół stresu pourazowego.

Konopie indyjskie czy konopie siewne? Właściwości konopi leczniczych

Czy medyczna marihuana zawiera THC? Na wstępie warto zdać sobie sprawę, że medyczna marihuana to nie to samo co środki odurzające, czy substancje narkotyczne. Uprawa konopi do celów medycznych podlega restrykcyjnym kontrolom oraz spełnia wyśrubowane wymagania, dzięki czemu produktem końcowym jest standaryzowany surowiec farmaceutyczny o określonym stężeniu kannabinoidów, zwłaszcza THC i CBD.

Pamiętać także należy, że poszczególne odmiany konopi krzyżują się ze sobą w środowisku naturalnym oraz były krzyżowane celowo w legalnych uprawach tzw. indoor, dla uzyskania najlepszej pod względem terapeutycznym dla danego schorzenia odmiany, a także w uprawach nielegalnych, prowadzonych w niektórych rejonach świata metodą outdoor na ogromną skalę przez zorganizowaną przestępczość w celach uzyskania jak najsilniejszego efektu odurzającego i w efekcie jak największych zysków z handlu tym środkiem odurzającym.

100 procentowo „czyste”, pierwotne odmiany Cannabis Sativa, Cannabis Indica i Cannabis Ruderalis praktycznie nie są obecne w ofercie rynku farmaceutycznego i rzadko już zdarzają się w naturze. Stereotypowo powtarzane tezy o energetyzującym działaniu odmian C. Sativa i uspokajającym efekcie odmian C. Indica – o ile mogły odpowiadać rzeczywistości w ubiegłych wiekach, o tyle aktualnie nie będą pozytywnie weryfikowalne we wszystkich rodzajach hybryd uzyskanych z konkretnej odmiany. Ponadto, aby teza o takim samym działaniu każdej rośliny zaliczonej do konkretnej odmiany była prawidłowa – owa każda roślina nie mogłaby podlegać prawu doboru naturalnego i musiałaby zawsze rosnąć w takich samych warunkach chemicznych i glebowo-atmosferycznych.

Poszczególne odmiany medycznej marihuany różnią się od siebie zawartością nie tylko dwóch głównych substancji, czyli THC i CBD – są to dwa główne kannabinoidy, czyli substancje czynne odpowiadające za skuteczność działania marihuany medycznej, ale także rodzajem i stężeniem terpenów, alkaloidów, kannabigerolu  (CBG), polifenoli,  kannabidiwaryny (CBDV), kannabinolu (CBN), kannabicyklolu (CBL) i kannabitriolu (CBT).

Według naukowców susz konopi medycznych zawiera łącznie aż do 565 składników, z czego 120 to fitokannabinoidy.

Konkretny efekt terapeutyczny uzależniony jest od synergii wszystkich składowych substancji zawartych w leku z medycznej marihuany.

Pacjenci nie powinni więc oczekiwać, że każdy lek wytworzony z medycznych konopi odmian indica będzie miał silny efekt przeciwbólowy, przeciwlękowy i nasenny – gdyż taki efekt może wywołać lek wytworzony z suszu medycznej marihuany odmiany sativa, a dana odmiana indica może mieć działanie euforyzujące, aktywujące i neuroprotektywne.

Dostępne na rynku rodzaje suszu tworzone są z kwiatostanów konopi odmian hybrydowych, o różnym stężeniu THC i CBD oraz odmiennym profilu terpenowym. Zawartość kannabinoidów oraz stosunek THC do CBD dobiera się indywidualnie do potrzeb konkretnego pacjenta oraz jego dolegliwości.

Dlatego tak istotne jest, aby odpowiedni lek dobrał lekarz posiadający wiedzę na temat medycznej marihuany, jej odmian i składu, efektów terapeutycznych w danym schorzeniu, przy danych objawach oraz ich nasileniu.

Stosunek CBD i THC w suszu konopnym powinien być dopasowany indywidualnie do potrzeb konkretnego pacjenta i jego jednostki chorobowej.

 

Zielona Karetka Clinic oferuje Ci również możliwość terapii w innych miastach Polski, mianowicie: