Recepta na medyczną marihuanę

Jak dostać receptę na medyczną marihuanę?

Od 2017 roku marihuana medyczna jest legalna w Polsce. Oznacza to, że w wyniku liberalizacji prawa i zmiany przepisów, medyczna marihuana jest legalnym lekiem, a każdy pacjent mający wskazania medyczne może uzyskać na nią receptę i rozpocząć terapię medyczną marihuaną. Jak to wygląda w praktyce? Jak dostać receptę na medyczną marihuanę?

Recepta na medyczną marihuanę w Polsce – pierwsza wizyta

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia, które weszło w życie 2 sierpnia 2023 roku, pierwsza wizyta w celu uzyskania recepty na konopie musi odbyć się stacjonarnie. Oznacza to, że pierwsza e-recepta na medyczną marihuanę może zostać wystawiona przez lekarza specjalistę jedynie podczas wizyty w gabinecie.

Podczas takiej wizyty pacjent przechodzi kwalifikację do leczenia z użyciem konopi medycznych, przeprowadzany jest wnikliwy wywiad, a lekarz zapoznaje się z historią choroby i dotychczasową dokumentacją medyczną. Na tej podstawie dobierany jest rodzaj suszu farmaceutycznego (w tym m.in. stosunek i zawartość THC i CBD), na który wypisywana jest recepta.

Jak dostać receptę na marihuanę medyczną? Wizyty online

Po odbyciu pierwszej wizyty stacjonarnej i uzyskaniu e-recepty na marihuanę, każda następna wizyta lekarska może odbyć się z użyciem środków teleinformatycznych. Oznacza to, że z łatwością można uzyskać receptę online na medyczną marihuanę, bez konieczności ruszania się z domu. Jak to zrobić?

Aby ponownie otrzymać e-receptę na medyczną marihuanę wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie Zielona Karetka.pl, oraz przesłać dokumentację medyczną. Następnie należy opłacić usługę, zaczekać na telefon od lekarza i odebrać połączenie. Co istotne, aby  specjalista mógł wystawić receptę na medyczną marihuanę konieczne będzie również przyznanie mu dostępu do IKP. Można to zrobić za pomocą kilku kliknięć w aplikacji mobilnej lub na stronie internetowej. Dokładna instrukcja jak nadać upoważnienie placówce medycznej w IKP znajduje się tutaj.

Jeżeli pacjent nie posiada IKP (Internetowego Konta Pacjenta) – to zobowiązany jest umożliwić lekarzowi sprawdzenie ilości i rodzaju przepisanych ostatnio pacjentowi leków wraz z ich dawkowaniem oraz faktem wykupienia. Wyniki takiej weryfikacji lekarz musi wpisać w kartę leczenia pacjenta. Pacjent powinien więc recepty i faktury z apteki przesłać w formacie pdf do placówki leczniczej.

Po odbyciu wizyty telefonicznej z lekarzem specjalistą, pacjent dostaje SMS-em kod recepty. Realizując receptę w aptece należy podać swój numer PESEL oraz otrzymany, czterocyfrowy kod.

Zawsze należy pamiętać o pobraniu z apteki faktury imiennej na leki z zawartością marihuany medycznej – będzie potrzebna zarówno w przypadku wyjazdu za granicę, kontroli policyjnej jak i przy kolejnych wizytach lekarskich w razie braku konta IKP lub utracie dostępu do konta.

Jaki lekarz może wypisać receptę na leczniczą marihuanę?

W Polsce każdy lekarz (z wyjątkiem lekarza weterynarii), bez względu na swoją specjalizację, może wypisać receptę na lecznicze konopie. Może to być zarówno specjalista, jak i zwykły lekarz rodzinny (POZ). W zależności od schorzenia, z jakim boryka się pacjent oraz objawów, jakie mu towarzyszą, warto wybrać specjalistę, który nie tylko zna się na leczeniu konkretnej choroby, ale również ma wiedzę na temat stosowania marihuany w leczeniu oraz posiada niezbędne doświadczenie w tym zakresie.

Zanim wystawiona zostanie recepta, lekarz powinien stwierdzić, czy dany pacjent kwalifikuje się do terapii marihuaną, a także czy nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania konopi medycznych w jego leczeniu. Konieczne jest także odpowiednie dobranie proporcji kannabinoidów do potrzeb konkretnego pacjenta, aby móc uzyskać jak najlepszy efekt terapeutyczny. Dlatego tak ważne jest, by lekarz, który zaleca terapię posiadał odpowiednią wiedzę w zakresie leczenia przy użyciu marihuany.

Jak wygląda recepta online na susz konopi leczniczych?

Marihuana medyczna w Polsce jest dostępna jedynie na receptę. Co więcej, w przypadku konopi leczniczych w postaci suszu mamy do czynienia z tak zwaną receptą Rpw, potocznie zwaną receptą narkotyczną. Ten typ recepty obejmuje wszystkie leki zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe. Wymaga to od lekarza odznaczenia symbolu Rpw podczas wypisywania e-recepty.

Recepta Rpw na marihuanę powinna zawierać nazwę przepisywanej substancji, wraz z określoną zawartością THC i CBD, ilość substancji czynnej (tj. liczbę gramów suszu konopnego, zarówno słownie, jak i ilościowo), postać farmaceutyczną surowca (kwiaty konopi) oraz dokładne dawkowanie. Zgodnie z tym marihuana na receptę traktowana jest jako lek recepturowy, który farmaceuta jest zobowiązany do przygotowania w aptece. Choć może brzmieć to skomplikowanie, zamówienie leków z grupy i-n nie wymaga żadnych specjalnych działań ze strony pacjenta.

Receptę na marihuanę należy zrealizować w ciągu 30 dni od daty wystawienia. Lekarz może przepisać ilość leku odpowiadającego zapotrzebowaniu na 90 dni terapii.

Warto pamiętać, że mimo iż od 2017 roku medyczna marihuana jest legalna, recepty nie są objęte refundacją i wystawiane są jedynie jako lek pełnopłatny.

Leczenie medyczną marihuaną – jak zrealizować receptę w aptece?

Po otrzymaniu recepty na lek konopny, wystarczy udać się do apteki, aby kupić marihuanę leczniczą. Realizacja recepty na medyczne konopie w aptece nie wymaga specjalnych działań – wystarczy podejść do okienka, podać kod recepty oraz numer PESEL, lub przedstawić kod QR recepty z aplikacji mojeIKP.

Przed udaniem się do apteki warto sprawdzić dostępność konkretnej odmiany medycznej marihuany w danej placówce. Można to zrobić telefonicznie, dzwoniąc do konkretnej apteki, lub skorzystać z popularnych stron internetowych, aby zweryfikować dostępność marihuany leczniczej w najbliższej okolicy.

Wskazania do terapii CBD i THC – kiedy pacjent może otrzymać e-receptę na medyczną marihuanę?

Marihuanę stosuje się w Polsce do leczenia rozmaitych schorzeń. Najczęściej sięgają po nią pacjenci onkologiczni, którzy zmagają się ze skutkami ubocznymi chemio- i radioterapii. Konopie medyczne mają działanie przeciwwymiotne, dzięki czemu zapobiegają nudnościom, które często towarzyszą osobom z nowotworem. Oprócz tego przeciwbólowe działanie marihuany sprawia, że wykorzystywana jest ona w leczeniu bólu neuropatycznego, a także dolegliwości bólowych o różnym pochodzeniu.

Zawarty w medycznej marihuanie kannabidiol (CBD) ma działanie relaksacyjne, przeciwlękowe i uspokajające, dzięki czemu sprawdza się w terapii PTSD oraz zaburzeń natury psychicznej, takich jak depresja, OCD, zaburzenia lękowe, ADHD i wiele innych. Ze względu na psychoaktywne działanie THC do leczenia psychiatrycznego wykorzystuje się marihuanę z przewagą CBD.

Z kolei przeciwdrgawkowe działanie kannabinoidów sprawia, że marihuana kwalifikuje się jako lek dla wielu dolegliwości neurologicznych, takich jak epilepsja (zwłaszcza padaczka lekooporna), choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane czy stwardnienie zanikowe boczne.

Oprócz tego lekarz może przepisać receptę na marihuanę również w przypadku wielu schorzeń natury gastrycznej, dermatologicznej, okulistycznej, endokrynologicznej, urologicznej czy autoimmunologicznej.

Legalna marihuana lecznicza w Polsce – ile może kosztować terapia konopna?

W Polsce zarejestrowanych jest kilkanaście różnych rodzajów suszu konopnego o zróżnicowanej zawartości THC i CBD. Od czystych odmian konopi siewnych i indyjskich, aż po rozmaite hybrydy. Cena leku za gram medycznego suszu waha się od 40 do 70 złotych. W aptekach dostępne są opakowania marihuany po 5, 10 i 15 gramów.

Oprócz suszonych kwiatostanów konopi można nabyć również olejki podjęzykowe, ekstrakty do waporyzacji, a także maści, czopki i tabletki z kannabidiolem.

W koszt terapii marihuaną należy wliczyć również koszt wizyty lekarskiej w celu otrzymania recepty. Koszt wizyty kwalifikacyjnej do terapii konopnej wynosi 149 złotych. Wizyta kontrolna to 129 złotych, a wizyta recepturowa – 99 złotych.

 

 

Treść napisana w 100% przez człowieka