Cena medycznej marihuany w Polsce – ile kosztuje terapia leczniczymi konopiami? Koszt wizyty, recepty, suszu w aptece

Temat leków z konopi i dostępu do marihuany do celów medycznych jest w Polsce stosunkowo świeży. Marihuana jest legalna do celów leczniczych od 2017 roku i wciąż rośnie zainteresowanie tą formą terapii. Jaka jest cena marihuany w aptece? Co składa się na koszty leczenia suszem konopnym?

Co składa się na cenę terapii konopiami medycznymi?

Zacznijmy od tego, że koszty terapii konopnej to nie tylko koszty samego surowca farmaceutycznego. Na cenę leczenia składa się kilka różnych czynników:

  • koszty wizyty lekarskiej,
  • zakup sprzętu do zażywania marihuany,
  • wykup leku w aptece.

Warto jednak zaznaczyć, że depresja może dotknąć praktycznie każdego: niezależnie od wieku, płci, jak i statusu społecznego. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że do 2030 roku depresja będzie jedną z najpowszechniejszych chorób na świecie.

 

Leczenie medyczną marihuaną – ile kosztuje recepta na marihuanę medyczną?

Aby uzyskać receptę na medyczną marihuanę należy umówić się na wizytę u lekarza. Wystawić receptę w Polsce może każdy lekarz, posiadający aktualne prawo wykonywania zawodu, z wyjątkiem lekarza weterynarii. Nie ma znaczenia specjalizacja medyka, jednak warto jest skorzystać z usług osoby, która specjalizuje się w danej jednostce chorobowej oraz ma doświadczenie w stosowaniu marihuany medycznej, dzięki czemu na podstawie dokumentacji medycznej wie on, jaki rodzaj suszu z konopi wybrać, by uzyskać efekt terapeutyczny.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pierwsza wizyta lekarska w celu wykonania badania i kwalifikacji do terapii marihuaną powinna odbyć się stacjonarnie. Dopiero kolejne wizyty mogą odbyć się za pomocą środków teleinformatycznych. Zgodnie z cennikiem Zielonej Karetki, pierwsza wizyta kwalifikacyjna, podczas której pacjent zostanie zbadany, zakwalifikowany do terapii, otrzyma receptę i przejdzie krótkie szkolenie dotyczące leczenia konopiami kosztuje 149 złotych. Cena za następną wizytę kontrolną wynosi 129 złotych, a sam koszt wizyty recepturowej wynosi 99 złotych.

Jednorazowo lekarz może przepisać receptę na konopie w ilości wystarczającej na trzymiesięczną terapię, dlatego przynajmniej raz na kwartał należy doliczyć dodatkowy wydatek związany z terapią leczniczą marihuaną.

 

Ile kosztuje medyczna marihuana w Polsce? Cena suszu marihuany leczniczej w aptece

Marihuana do celów medycznych jest w Polsce legalna od 2017 roku. Początkowo, aby zrealizować receptę konieczne było sprowadzenie leku z zagranicy, na tzw. „import docelowy”, co wiązało się z wysoką ceną i długim upływem czasu od wystawienia recepty do otrzymania lekarstwa. Dziś na szczęście bez problemu można kupić w aptece różne odmiany marihuany w postaci suszu.

Lecznicza marihuana dostępna jest w opakowaniach 5 i 10 gramów. Można się spotkać również z opakowaniami po 15 gramów suszu. Za 1 gram suszu z konopi trzeba zapłacić zwykle od 50 do 70 złotych. Średnia cena to około 55 złotych za gram. Niektóre rodzaje medycznych konopi można jednak kupić już za cenę 40 złotych.

Cena terapii w znacznej mierze będzie więc zależeć od dawkowania suszu konopi przepisanego przez lekarza. Część osób, zmagających się z lekkimi dolegliwościami, m.in. z bezsennością czy lekkimi stanami lękowy będą stosować niskie dawkowanie, rzędu 0,1 grama dziennie. Z kolei u pacjentów onkologicznych, zmagających się z nudnościami i innymi działaniami niepożądanymi w wyniku chemioterapii stosowanie wspomagających metod leczenia w postaci leków konopnych może wymagać dawkowania nawet powyżej jednego grama dziennie. Podobnie w przypadku leczenia bólu, gdzie dawkowanie jest zależne od stanu i komfortu życia pacjenta.

Jak wspomnieliśmy, zgodnie z obowiązującymi przepisami lekarz może wypisać receptę na leczniczą marihuanę na maksymalnie 90 dni terapii, jednak pacjent musi zrealizować całość w ciągu 30 dni. Po upływie tego czasu farmaceuta nie może sprzedawać leków narkotycznych, do jakich należy marihuana. Oznacza to konieczność zabezpieczenia środków na wykup leku raz na trzy miesiące lub konieczność częstszych wizyt lekarskich.

 

Ile kosztuje marihuana? Czy możliwa jest refundacja legalnej terapii medyczną marihuaną?

Niestety, mimo dużego zainteresowania właściwościami medycznej marihuany w leczeniu rozmaitych chorób, refundacja marihuany leczniczej w Polsce nie jest obecnie dostępna. Oznacza to, że bez względu na chorobę oraz stan pacjenta, chcąc skorzystać z terapii konopnej jesteśmy zmuszeni płacić pełną kwotę za lekarstwa.

Wpływ na ceny leków wytwarzanych z użyciem medycznej marihuany mają także:

– rosnące koszty upraw, często prowadzonych w warunkach kontrolowanych ze sztucznym oświetleniem i ogrzewaniem,

– kosztowne procesy badań laboratoryjnych leków przed dopuszczeniem ich do obrotu na terytorium kraju pochodzenia i ponownie na terytorium Polski,

– koszty transportu leków w warunkach kontrolowanych, zgodnie z Ustawą Prawo Farmaceutyczne oraz ze stałym monitoringiem temperatury,

– koszty zapewnienia w aptekach wymaganych przepisami warunków przechowywania leków z grupy I-N

– marże,

– podatek VAT – aktualnie w wysokości 8%

 

Dodatkowe koszty stosowania medycznej marihuany dla pacjenta

Oprócz samego wykupienia recepty na konopie oraz wizyt lekarskich, pacjent chcący rozpocząć terapię marihuaną musi liczyć się także z dodatkowymi, jednorazowymi kosztami. Chodzi o zakup odpowiednich akcesoriów do stosowania konopi.

Najważniejszą rzeczą, jaką należy kupić jest waporyzator. Jego koszt to kwota od kilkuset do nawet 2,5 tysiąca złotych, jednak warto być świadomym, że na tego typu urządzeniach nie powinno się oszczędzać. Im lepszej jakości sprzęt do waporyzacji, tym bardziej efektywna terapia, ponieważ mając możliwość dokładnego dostosowania temperatury podgrzewania suszu jesteśmy w stanie efektywnie pozyskać kluczowe kannabinoidy, uwalniając całe spektrum związków czynnych odpowiedzialnych za lecznicze właściwości marihuany. Jednocześnie jedynie sprawdzony, dobrej jakości waporyzator pomoże uniknąć efektów drażniących i zminimalizuje ryzyko zapalenia się suszu.

Oprócz tego do terapii konopnej konieczne będzie zakupienie młynka do rozdrabniania suszu (jest to koszt rzędu kilkudziesięciu złotych) oraz wagi jubilerskiej do pilnowania dawkowania leków (również koszt rzędu 20-40 złotych).

 

Jak wybrać konopie lecznicze – konopie indyjskie czy konopie siewne? Ilość THC i CBD

Cena suszu z konopi zależy również od konkretnej odmiany. Niektóre produkty będą droższe, inne tańsze, jednak to nie ceną powinniśmy kierować się przy wyborze rodzaju suszu. Na rynku dostępne są surowce o różnej zawartości kannabinoidów THC i CBD. Konopie indyjskie (cannabis indica) charakteryzują się zwiększoną zawartością CBD (skrót od kannabidiol), dzięki czemu wykazuje właściwości relaksacyjne i uspokajające. To sprawia, że doskonale sprawdzają się w leczeniu stanów lękowych, zespołu stresu pourazowego czy wielu innych dolegliwości natury psychicznej.

Z kolei konopie siewne (cannabis sativa) mają wysoką zawartość THC (skrót od tetrahydrokannabinol), przez co wykazują działanie psychoaktywne. Sprawdzają się w leczeniu różnych przypadłości neurologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne, epilepsja (w tym padaczka lekooporna) czy choroba Parkinsona. Dobór rodzaju suszu należy do lekarza prowadzącego, który po zapoznaniu się z historią choroby i dokumentacją medyczną będzie w stanie dopasować najlepszy produkt do leczenia konkretnego schorzenia.

 

 

Treść napisana w 100% przez człowieka