FAQ



Najczęściej zadawane pytania

Terminem „medyczna marihuana” określa się medykamenty tworzone z konopi. By susz konopny mógł zostać marihuaną medyczną, spełniać musi liczne rygorystyczne normy. Mowa o każdy etapie jego produkcji. Uprawy konopi przeznaczonych do celów medycznych podlegają określonym wymogom i są regularnie kontrolowane. Nie trzeba martwić się w tym przypadku o pozostałości szkodliwych dla zdrowia pestycydów czy sztucznych nawozów stosowanych w nieodpowiednich dawkach, co może mieć miejsce w przypadku upraw niekontrolowanych. Kolejna kwestia to powtarzalność składu jakościowego i ilościowego. Do aptek trafiają tylko produkty, których zawartość składników aktywnych mieści się w ściśle określonym zakresie.
Zastosowanie medycznej marihuany w medycynie może być bardzo szerokie, gdyż produkt ten posiada liczne właściwości lecznicze. W odpowiednio dobranych dawkach marihuana medyczna sprawdzi się zarówno przy dolegliwościach natury fizycznej, jak i psychicznej. Może stanowić uzupełnienie terapii innymi metodami, a może również częściowo zastąpić niektóre leki, pozwalając na przykład na ograniczenie ich działań niepożądanych. Terapia może być np. pomocna w leczeniu chorób neurologicznych, autoimmunologicznych i endokrynologicznych. Inne obszary, gdzie lecznicza marihuana może być przydatna to np. onkologia, dermatologia, gastrologia, urologia i ginekologia, a nawet reumatologia.
Ze względu na to, że główne składniki medycznej marihuany to kannabinoidy, które mają wpływ na działanie układu endokannabinoidowego, teoretyczne terapia konopiami może sprawdzić się we wszystkich schorzeniach i dolegliwościach związanych z nieprawidłowym działaniem tego układu. Medyczna marihuana może być zatem na przykład niezwykle pomocna w przypadku nasilonych dolegliwości bólowych, ponadto redukuje nudności i sprawdzi się w przypadku braku apetytu. Cenione jest również działanie przeciwdrgawkowe i przeciwzapalne jej składników czynnych.
Specjalnie dla Was przygotowaliśmy poradnik prawny - co należy mieć, jak przechowywać medyczną marihuanę, a także wszelkie zagwozdki związane z prawem wyjaśniamy w artykule na blogu: https://zielonakaretka.pl/krotki-poradnik-prawny-pacjenta-medycznej-marihuany/
W dzisiejszych czasach wielu lekarzy nie akceptuje faktu, iż leczenie medyczną marihuaną może przynosić naprawdę zadowalające efekty. Informacje potwierdzone licznymi badaniami oraz opiniami pacjentów jasno wskazują na fakt, iż medyczna marihuana doskonale sprawdza się w przypadku takich schorzeń, jak: ● stany lękowe, ● depresja, ● zaburzenia snu, ● przewlekłe mdłości i wymioty, ● bóle kości i stawów, ● problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego człowieka. Oczywiście to tylko kilka rodzajów schorzeń, na jakie pozytywnie wpływa marihuana medyczna. Warto zaznaczyć, iż ta znajduje zastosowanie w leczeniu chorób autoimmunologicznych oraz reumatoidalnych. Zaliczamy do nich nie tylko zapalenia stawów, ale także łuszczycę, choroby jelit, a także standardowe zapalenia organów wewnętrznych człowieka.
Dobrze dobrana terapia marihuaną medyczną według naukowców przynosi naprawdę dobre efekty w kwestii leczenia chorób onkologicznych. Nowotwory to schorzenia, które często są nieuleczalne i po prostu prowadzą do śmierci – połączonej z ogromnym bólem i dyskomfortem psychicznym. Konopie medyczne okazują się ciekawym rozwiązaniem, które pozwala na zredukowanie objawów występowania nowotworów, a także spowolnienie ich rozprzestrzeniania się w organizmie człowieka. Ogólnie rzecz biorąc, terapia marihuaną medyczną w onkologii pozwala na zwiększenie poziomu tolerancji organizmu na stosowane leki, a także poprawę komfortu psychicznego i fizycznego pacjenta poprzez redukcję uczucia bólu.
Jeśli chodzi o psychiatrię, warto zaznaczyć, że kannabinoidy świetnie sprawdzają się także i w tej dziedzinie medycyny. Najnowsze badania wskazują, że zastosowanie medycznej marihuany przynosi doskonałe efekty w przypadku leczenia takich schorzeń, jak: ● ADHD, ● ADD, ● zespółw Aspergera, ● depresja. Na wszelkie stany lękowe i inne problematyczne schorzenia związane z psychiką człowieka, zdecydowanie warto zastanowić się nad rozpoczęciem kuracji medycznymi konopiami. Substancje zawarte w medycznej marihuanie pozytywnie wpływają nap pracę układu nerwowego, usprawniają komunikację neuronów i neurotransmiterów oraz wspomagają tworzenie nowych połączeń nerwowych w mózgu. Warto zaznaczyć, że sposób oddziaływania konopi medycznych na organizm człowieka jest porównywalny z efektem stosowania leków antydepresyjnych, które często wywołują wiele niepożądanych reakcji.
Pierwsza ustawa dotycząca leczenia medyczną marihuaną w Polsce weszła w życie 7 lipca 2017 roku. To właśnie od tamtego czasu dopuszczono na rynek leczniczą roślinę, która wydawana jest wyłącznie na stosowną receptę. Przepisy dotyczące przeciwdziałania narkomanii i refundacji leków stale się zmieniają, aczkolwiek według ustawy z 2017 roku: ● lekarz ma prawo przepisać pacjentom receptę na medyczną marihuanę, o ile ma do tego wskazania, ● lecznicza roślina określana jest jako surowiec farmaceutyczny, ● leczenie nie powinno trwać dłużej niż 90 dni, ● ustawa zobowiązuje do współpracy lekarzy i instytucji prowadzących badania naukowe nad tą rośliną. W ustawie znajdziesz też szereg informacji o tym, czym w praktyce jest medyczna marihuana, kto powinien ją przyjmować oraz w jakich formach będzie dostępna na rynku. Odmiany leczniczych konopi to: ● żywica konopi, ● nalewki, ● wyciągu, ● suszone zioła, np. do waporyzacji. Warto też dodać, że wszelkie preparaty sporządzane z udziałem medycznej marihuany muszą spełniać normy wynikające z wyżej wymienionej ustawy.
Najpopularniejsze choroby i schorzenia, które mogą być pozytywnie leczone marihuaną medyczną, to: ● choroba Alzheimera, Parkinsona, ● przewlekłe bóle, ● zespoły lękowe i depresyjne, ● jaskra oporna, ● zespół Touretta, ● uzależnienia, ● anoreksja, ● bóle menstruacyjne, ● niwelowanie objawów nowotworów, ● i wiele innych…
W Polsce praktycznie każdy lekarza ma prawo przepisać marihuanę medyczną pacjentowi. Warto mieć na uwadze fakt, iż w tym celu służy specjalna rubryka w recepcie, która pozwala na przepisywanie leków narkotycznych. Istotne jest jednak to, że nie każdy lekarz w praktyce da radę wypisać receptę – wiele zależy od jego specjalizacji. Aby móc otrzymać receptę na marihuanę medyczną, lekarz musi mieć mocne podstawy do jej przepisania, a także pełną dokumentację medyczną pacjenta. Recepty na lecznicze konopie nie otrzymasz u swojego lekarza pierwszego kontaktu. Z tym tematem lepiej udaj się do specjalisty, np. onkologa, psychiatry lub nawet lekarza medycyny paliatywnej. Jeśli cierpisz na chorobę Parkinsona lub inne schorzenia, na które potwierdzono pozytywne oddziaływanie medycznej marihuany, prawdopodobnie będziesz w stanie otrzymać receptę.
Od dnia wystawienia e-recepty należy ją zrealizować w ciągu 30 dni.
Wszystkie wnioski lekarze sprawdzają według kolejności, otrzymanie maila z potwierdzeniem zamówienia nie jest jednoznaczne z tym, że wizyta została zrealizowana. O jej wyniku pacjent jest informowany w następnym mailu bezpośrednio przez lekarza.