Czy Polska stanie się europejskim centrum marihuany medycznej?

Czy Polska może przekształcić się w europejski hub medycznej marihuany?

Temat medycznej marihuany jest obecnie intensywnie omawiany zarówno w kraju jak i za granicą. Legalizacja i regulacja stosowania jej w celach leczniczych została podjęta przez wiele państw. Stając przed szansą Polska podjęła decyzję o legalizacji medycznej marihuany w 2017 roku. Od tamtej pory kraj ten staje się jednym z kluczowych graczy na rynku cannabis dzięki rosnącemu społecznemu i biznesowemu zainteresowaniu inwestowania właśnie tutaj. Aczkolwiek, czy rzeczywiście Polska posiada potencjał stania się liderem medycznego zastosowania marihuany w Europie a może nawet na skalę światową?

 

Czy Polska ma szansę przekształcić się w główne miejsce produkcji i dystrybucji medycznej marihuany w Europie?

Lipiec 2017 to miesiąc, kiedy weszła w życie ustawa i Polska wprowadziła regulacje legalizujące stosowanie medycznego preparatu z marihuaną, co miało ogromne znaczenie dla osób potrzebujących nowatorskich form leczenia. Przyjęta ustawa daje możliwość lekarzom stosowania marihuany w celach terapeutycznych u pacjentów cierpiących na różne schorzenia, np. długotrwałe dolegliwości bólowe czy niepożądane efekty chemioterapii przy walce z tym typem choroby jak stwardnienie rozsiane Pomimo to, rynek ciągle boryka się z wieloma problemami, w tym ograniczonym dostępem do leków o wysokim standardzie oraz ich wygórowanymi cenami. Nie ma sekretu w tym, że mimo szerokiego wyboru różnych odmian i produktów na rynku bardzo niewiele spośród nich spełnia oczekiwania pacjentów, a jeszcze częściej słychać opinię, że rynek zasypany jest produktami słabiej jakości. Pacjenci muszą się także przyglądać placówką, które piszą recepty na medyczną marihuanę.

Rys historyczny uprawy konopi w Polsce

Konopie siewne uprawiane są pod kątem wykorzystania w przemyśle. Roślina ta występuje przede wszystkim na północnej półkuli. Konopie siewne charakteryzują się niskim stężeniem THC oraz wysoką zawartością CBD. Świat o tym zapomniał, ale  w Polsce historia uprawy konopi ma bogatą tradycję. Początki badań nad technologią upraw oraz wykorzystania rośliny przeprowadzono w okresie przedwojennym. 

„W Rejestrze Krajowym COBORU znajduje się osiem odmian konopi włóknistych. Sześć z nich wyhodowano w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu (Białobrzeskie, Beniko, Henola, Rajan, Tygra i Wojko). Są to konopie jednopienne, typowo włókniste, tzn. zawierające mniej niż 0,2% substancji psychoaktywnych (THC), o okresie wegetacji dostosowanym do polskich warunków klimatyczno-glebowych. Pozostałe zarejestrowane odmiany to: Glyana (Olimax NT sp. z o.o) i Wielkopolskie (Gospodarstwo Rolno-Nasienne KOW-MAR Maria J. Kowalska)[9].

W 2020 roku do Krajowego Rejestru została dopisana odmiana Sofia zgłoszona przez VB Hemp sp. z o.o. oraz Mietko z hodowli Gospodarstwa Rolno-Nasiennego KOW-MAR Maria J. Kowalska.” – to cytat z Wikipedii. Rynek CBD rozwijał się szybciej, czy teraz nadejdą zmiany? 

Jak widać historia uprawiania konopi siewnej w Polsce jest bardzo bogata, a co z marihuaną medyczną? Kiedy będziemy mogli rozpocząć hodowle w kraju zamiast importować? Niestety czekamy na znaczące zmiany w przepisach. Na ten moment może się ona odbywać tylko w centrum laboratoryjnym, a w bieżącym roku wpłynął jeden wniosek, niestety konsultacje są aktualnie zawieszone. Czy pomogło by to w terapii konopnej pacjentów? Na pewno obniżyło by to koszty terapii oraz poprawiło dostępność leków  w aptekach.

 

Potencjał Polski jako Europejskiego centrum marihuany

Polska posiada kilka atutów, które mogą sprzyjać rozwojowi branży medycznej marihuany na każdej jej płaszczyźnie:

  • Wysoko wykwalifikowana kadra: W kontekście rozwoju innowacyjnych produktów ważnymi elementami są ugruntowane kwalifikacje polskich specjalistów z zakresu biotechnologii, farmacji i medycyny,
  • położenie geograficzne: medyczna marihuana, zgromadzona w Polsce dzięki centralnemu położeniu kraju w Europie, może być bezproblemowo wysyłana na rynek Unii Europejskiej,
  • wsparcie naukowe i badawcze: W polskich środowiskach naukowych oraz instytutach badawczych istnieje zdolność do prowadzenia wysokopoziomowych prac naukowych nad medycznym zastosowaniem marihuany, które mogłyby odkryć nowe metody lecznicze,
  • rosnące zainteresowanie inwestorów: Możliwość przyciągnięcia uwagi inwestorów przez branżę medycznego wykorzystania marihuany może mieć pozytywny efekt na rozwój nowatorskich rozwiązań oraz zwiększenie zdolności do konkurowania.
  • coraz większe zainteresowanie pacjentów: Każdego dnia przybywa pacjentów w Polsce korzystających z medycznej marihuany, to idealny argument do tego, aby rozpocząć i uwolnić możliwości produkcyjne wszystkim podmiotom posiadającym odpowiednie zasoby do wytwarzania medycznej marihuany w Polsce.
  • rozwój rodzimych sieci aptek: rosnący rynek pozwala na rozwój aptek z dostępnym, legalnym suszem oraz spadek cen medycznej marihuany, przez co terapia nią stanie się bardziej przystępna cenowo dla „przeciętnego Kowalskiego”
  • Edukacja społeczeństwa: rozwijający się rynek medycyny przeciwbólowej wymaga od pacjentów, a przede wszystkim od kadry medycznej centrum medycyny konopnej ciągłego kształcenia się w tym temacie. Otwiera to drogę na ekspansję centrum szkoleniowych na ten rynek.

Jak wygląda leczenie medyczną marihuaną? Jakie wykazuje działanie pro zdrowotne?

Klinika konopna kwalifikuje pacjenta do leczenia na podstawie formularza, a następnie przeprowadza teleporadę bądź pacjent przychodzi na wizytę lekarską do jednego z gabinetów które współpracują z daną placówką. Poprzez kontakt ze specjalistą pacjent rozpoczyna terapię konopiami z thc i cbd. Rozpoczyna leczenie poprzez dobór odpowiednich substancji czynnych i terpenów tak, aby uniknąć nie pożądanych skutków ubocznych. Dobrze rozpisane dawkowanie, poparte wiedzą i doświadczeniem oraz wprowadzenie w świat waporyzacji i trzymanie się przez pacjenta tych wytycznych na każdym etapie terapii pomaga na m.in.:

– zaburzenia snu
– parkinsona
– ADHD
– nudności i problemy z odżywaniem
– działanie przeciwbólowe
– wspomaga terapię wielu chorób

Lista chorób jest bardzo długa i nie sposób jej zmieścić w jednym artykule. Opinie pacjentów są jednoznaczne i każdy chwali lecznicze właściwości marihuany na receptę. Kwiatostany sativa czy też indica działają na każdego pacjenta według znanych schematów.

Sprawdź czy kwalifikujesz się i rozpocznij leczenie bo medyczna marihuana dostępna jest także dla Ciebie!

Lekarz podejmuje decyzję o kwalifikacji do terapii i wystawia receptę na leczniczą marihuanę którą możemy kupić w aptece. Receptę na konopie może wystawić każdy lekarz z wyjątkiem lekarza weterynarii. Taka marihuana jest legalna i hodowana w ściśle kontrolowanych warunkach. Skontaktuj się z Nami i rozpocznij terapię już dziś!

 

Źródła:

  1. https://www.prawo.pl/zdrowie/medyczna-marihuana-wniosek-w-sprawie-uprawy,521577.html
  2. https://sklepsativa.pl/historia-konopi
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Konopie_siewne

 

 

Treść napisana w 100% przez człowieka