Pacjencie pamiętaj, na terytorium Polski:
Dokumenty sfotografuj lub zrób ich skan i trzymaj w telefonie i/lub na dostępnym e-mail albo w
chmurze, abyś w każdej sytuacji mógł je okazać w razie kontroli.
Aktualnie nie ma analogicznego, jak dla alkoholu, zakazu publicznego zażywania marihuany –pamiętaj jednak pacjencie, że waporyzacja w pobliżu placówek edukacyjnych może być przy złej
woli funkcjonariuszy policji uznana za demoralizację nieletnich, zaś w pobliżu miejsc kultu religijnego – za „obrazę uczuć religijnych”, która po nowelizacji nie musi już być złośliwa.
Pacjencie nie możesz odsprzedawać, pożyczać, oddawać, czy częstować swoim lekiem innych ludzi nawet tych, którzy również są w trakcie leczenia medyczną marihuaną – zostanie to potraktowane jako przestępstwa z art. 59 lub 58 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. 2005 Nr 179 poz.1485 z późn. zm.).
Pacjencie – dla bezpieczeństwa własnego i innych uczestników ruchu drogowego powstrzymaj się od prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi maszyn w okresie 8 godzin od waporyzacji
leku.
Prowadzenie pojazdów pod wpływem środków odurzających – a do takich zalicza się tzw. medyczną marihuanę – stanowi przestępstwo z art. 178a § 1 k.k. i zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności.
Stan „po użyciu” środków odurzających wypełnia z kolei znamiona wykroczenia z art. 87 k.w. Z uwagi na niekonsekwencje opiniowania, kwalifikowania i wyrokowania w sprawach karnych badających stan „pod wpływem” i „po użyciu” marihuany oraz obszerność tematyki odsyłamy do lektury artykułu:
https://palestrapolska.wordpress.com/2014/08/13/marihuana-thc-mity-i-polowanie-na-czarownice/ i w razie problemów – do adwokata specjalizującego się w sprawach karnych.
Pacjencie pamiętaj, że metabolity rozpadu THC utrzymują się w organizmie dłużej, niż ich efekt terapeutyczny i ewentualne skutki uboczne oraz są zindywidualizowane. Narkotesty mogą więc wykazać obecność THC, mimo iż są to jedynie nieaktywne już metabolity, nie wywołujące efektu odurzenia i nie wpływające na percepcję i refleks pacjenta. W takiej sytuacji pacjent powinien domagać się przeprowadzenia badania krwi i wydania tzw. retrospektywnej opinii poziomu aktywnych i nieaktywnych metabolitów THC we krwi. Opinia taka będzie wymagała kilkukrotnego pobrania krwi w ustalonych odstępach czasowych.
Podczas podróży poza granice RP – sprawdź legalność medycznej marihuany w kraju, do którego wyjeżdżasz oraz aktualne wymogi wywozu publikowane na stronie Głównego Inspektoratu
Farmaceutycznego pod linkiem:
Wypełnij dokument opublikowany na w/w stronie www dotyczący wywozu leku na własny użytek i złóż go wraz z zaświadczeniem o leczeniu we właściwym dla swojego miejsca zameldowania
Wojewódzkim Inspektoracie Farmaceutycznym z wyprzedzeniem pozwalającym na odbycie podróży wraz z lekiem (15 dni do 3 tygodni wcześniej).
Pamiętaj, że na każdy lek objęty przepisami ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2016 r. poz. 224, 437 i 1948) i na każde jego opakowanie musisz uzyskać odrębną zgodę, składasz więc tyle wniosków, ile różnych rodzajowo leków i ich opakowań wywozisz.
Zaświadczenie lekarskie w tym przypadku musi obejmować dawkowanie – kontroli podlega bowiem długość pobytu zagranicznego (do 30 dni) zestawiona z ilością leku niezbędnego do leczenia przez ten okres i taka też ilość zostanie uwzględniona w decyzji właściwego WIF.
Treść napisana w 100% przez człowieka