Czy wiecie, że pierwsze wzmianki o hodowli konopi pochodzą z Tajwanu i datuje się je na ok. 10000-6500 lat p.n.e ! Były wykorzystywane tam do wytwarzania włókien.
A 5000 lat p.n.e w Chinach hodowano je m.in. do produkcji ubrań, papieru czy oleju. Wykorzystywano konopie również jako pożywienie. Według niektórych teorii stwierdza się, że na grobie króla Salomona został znaleziony właśnie krzak konopi. Cytując F. Farbera: „Konopie to wytrzymałe liściaste krzewy, które towarzyszyły ludziom i ewoluowały wraz z nami od tysięcy lat. W lecie, kiedy gleba robi się ciepła, nasiona konopi kiełkują, pnąc się ku słońcu. Młode rośliny rozpościerają szeroko swoje ciemnozielone liście, rozwijają się przez jeden sezon, dojrzewają, dają nasiona i obumierają, choć w cieplejszym klimacie mogą rosnąć przez cały rok. Konopie to roślina dwupienna – męskie rośliny mają zaokrąglone kwiaty pręcikowe, a u żeńskich występują grupki małych zielonych kwiatów o białych, włosowatych słupkach”.
Konopie mają bogatą historię. Już kilka tysięcy lat p.n.e. były uprawiane jako jedna z najistotniejszych roślin w Chinach starożytnych. Służyły głównie do wytwarzania papieru i tkanin, a także jako pokarm. Jednak już w 2737 roku p.n.e. cesarz Shen-Nung, twórca medycyny chińskiej, wspomniał o leczniczym działaniu marihuany na reumatyzm, otępienie czy dnę.
W następnych wiekach o medycznych korzyściach z marihuany pisano również w innych regionach. Około XX wieku p.n.e. konopie zyskały popularność w Korei, a potem także w Egipcie, Grecji, Rzymie czy Indiach starożytnych. Hindusi używali konopi głównie do celów religijnych, ale także do uśmierzania napadów padaczki i zwalczania lęku. Natomiast z egipskich papirusów wynika, że marihuana była skuteczna w leczeniu nowotworów.
Grecy starożytni stosowali konopie przeważnie do gojenia ran i wrzodów, a także jako środek przeciwbólowy. Na początku naszej ery marihuana została oficjalnie wpisana na listę leków w Grecji i Rzymie starożytnych. Konopie były często omawiane w wielu publikacjach z tamtego okresu, dotyczących właściwości leczniczych ziół. Doskonałym przykładem może być praca greckiego lekarza i botanika “De Materia Medica”, przez wiele stuleci uznawana za najważniejsze źródło wiedzy o ziołolecznictwie.
Konopie były szeroko stosowane w medycynie przez wiele wieków na całym świecie. Zioło to pomagało w obniżaniu gorączki, zwalczaniu infekcji, łagodzeniu chronicznych migren czy leczeniu malarii i astmy. W czasach renesansu pojawiało się coraz więcej opracowań na temat leków konopnych i ich zastosowania w medycynie.
W tym samym okresie znacznie wzrosła uprawa konopi w Europie – w Wielkiej Brytanii od XVI do lat 20. XX wieku roślina ta miała duże znaczenie dla gospodarki kraju. Wtedy też marihuana dotarła na obszary Stanów Zjednoczonych razem z kolonistami z Wielkiej Brytanii i Francji. Wykorzystując ogromne obszary ziemi, jakie oferowało amerykańskie rolnictwo, w XVIII wieku w stanie Kentucky powstały największe na świecie plantacje marihuany.
Deklaracja niepodległości Stanów Zjednoczonych, oryginalne wydania Biblii Gutenberga i Biblii Króla Jakuba zostały napisane na papierze z konopi. Prezydenci USA: Jerzy Waszyngton i Tomasz Jefferson mieli plantacje konopi. Do końca XIX wieku większość odzieży i papieru pochodziła z konopi.
Od 1913 r. Henry Ford pracował nad budową samochodu zrobionego z paneli konopnych i produkcją biopaliw z konopi.
W 1917 roku wynalazcy Henry Timken i George Schlichten, zaprojektowali i opublikowali projekt maszyny oddzielającej włókna konopne od miąższu i umożliwiającej tanią i szybką produkcję papieru konopnego. Te fakty spowodowały falę zdarzeń, która doprowadziła do zakazu konopi i cofnięcia się w jej użyciu w medycynie i przemyśle.
Współpracująca z rządem USA firma DuPont (pełna nazwa: EI du Pont de Nemours et Compagnie), gigant papierniczy zajmujący się także produkcją i sprzedażą prochu strzelniczego, dynamitu i prochu bezdymnego – rozpoczęła działania w celu wyeliminowania konkurencji i zagrożenia dla interesów firmy tanimi i ekologicznymi metodami produkcji papieru z konopi i biopaliw. Firma DuPont zajmowała się także patentowaniem leków. Konopi nie mogli jednak opatentować, jako rośliny naturalnie występującej w przyrodzie.
DuPont w 1914 r. zainwestował także w powstający przemysł motoryzacyjny, kupując akcje General Motors (GM) za ogromną wtedy kwotę 25 milionów dolarów. Prace Forda nad produkcją tanich, solidnych samochodów z paneli konopnych stanowiły więc duże zagrożenie dla inwestycji w GM.
Co ważne, Gigant DuPont był powiązany z bankiem Mellon Bank, który finansował koncern zbrojno-papierniczy, a także z imperium medialnym Williama Hearsta, wydającym czasopisma, także o charakterze tabloidowym. Hearst inwestował środki finansowe m.in. w przemysł drzewny, kupując pola pod wycinkę lasów. W czasie rewolucji meksykańskiej stracił 800 tysięcy akrów pola (323.749,80 ha) przeznaczonych pod wycinkę drzew na rzecz jednego z poruczników armii rewolucjonistów. Z kolei do majątku rodziny bankierów Mellon należał także koncern naftowy Gulf Oil.
Przybywający do USA meksykańscy emigranci konopie nazywali “marihuaną” i używali ich jako suszu palonego jak papieros, w bibule. Znaczna część obywateli USA nie wiedziała, że nazwa marihuana – dotyczy konopi. Tych bowiem w celach medycznych używali w postaci nalewek, syropów, czy haszyszu.
Kultura jazzu z lat 20 i 30 powodowała rozpowszechnianie używania marihuany podczas koncertów. Niepokoiło to rodziców, których dzieci zainteresowały się tym sposobem spędzania wolnego czasu.
Trzech gigantów inwestujących w przemysł drzewny i produkcję papieru postanowiło fakt ten wykorzystać. Proces demonizowania konopi rozpoczął W. Hearst publikacjami, że “marihuana” zamienia ludzi w potwory. Publikował także serię felietonów o szaleńcach, którzy rzekomo pod wpływem marihuany zabijali całe swoje rodziny – zbiór ten określano mianem “krwawej teczki”. Andrew Mellon, znany bankier, objął stanowisko sekretarza skarbu państwa i w 1931 roku udzielił poparcia swojemu przyszłemu zięciowi, Harry’emu Anslingerowi, znanemu z rasistowskich poglądów, na stanowisko dyrektora Federalnego Biura ds. Narkotyków. Anslinger jest znany z kontrowersyjnych twierdzeń o psychopatologicznych właściwościach marihuany, która miała sprawiać, iż „białe kobiety pragnęły seksu z czarnoskórymi mężczyznami” oraz że „palenie jednego jointa drastycznie zwiększa szanse na popełnienie bratobójstwa”. Broszury, które wydawał, propagowały te nieprawdziwe przekonania i szerzyły nienawiść, pogardę i zniekształcały ludzkie poglądy.
Harry Anslinger, dążąc do zniszczenia przemysłu konopnego, zwrócił się do 30 lekarzy o wydanie opinii na temat rzekomego wpływu marihuany na degradację mózgu.
Spośród nich, 29 lekarzy uznało marihuanę za „bezpieczną i niezwiązaną ze wzrostem przestępczości z użyciem przemocy”.
Jednak tylko jedna opinia, która potwierdzała tezę Anslingera, wraz z „krwawą teczką” Hearsta, została przedstawiona przez Anslingera na kongresie, co doprowadziło do uchwalenia Marijuana Tax Act. To prawo, napisane przez prawników firmy DuPont, delegalizowało konopie indyjskie na poziomie federalnym i nakładało ogromne podatki na sprzedaż i uprawę konopi.
Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne sprzeciwiło się temu prawu. Jednak podatek został nałożony również na lekarzy przepisujących konopie indyjskie, detalicznych farmaceutów sprzedających konopie indyjskie oraz na uprawę marihuany medycznej.
Anslinger przeprowadził proces legalizacji przez Komisję Budżetową, której przewodniczącym był Robert Doughton, prywatny współpracownik bankiera Andrew Mellona i przyjaciel rodziny DuPont. Ustawa została oczywiście przegłosowana i weszła w życie, co doprowadziło do upadku medycyny konopnej i przemysłu opartego na konopiach.
W latach 1937-1939 około 3 tysiące amerykańskich lekarzy zostało ukaranych za stosowanie konopi.
Anslinger, dbając o interesy trzech potentatów, w 1961 roku przekonał aż 100 państw, że „marihuana prowadzi do komunistycznego myślenia”, co doprowadziło do ratyfikowania, również przez Polskę, jednolitej konwencji ONZ, która stwierdzała, że „marihuana nie ma zastosowania medycznego” (Jednolita Konwencja o Środkach Odurzających, 1961 r.).
Anslinger również zakazał badań nad marihuaną bez jego osobistego pozwolenia i prześladował naukowców zaangażowanych w takie badania aż do 1962 roku, kiedy w końcu został zdymisjonowany.
Aktualnie powraca się do tematu medycznej marihuany. Badacze i medycy z całego świata próbują wprowadzać konopie indyjskie z zawartością thc do medycyny. Dzięki temu marihuana medyczna stała się środkiem farmaceutycznym legalnym, który dzisiaj pomaga wielu osobom w walce z schorzeniami natury somatycznej oraz psychicznej.
Na podstawie wielu legend i rekonstrukcji informacji przekazywanych z pokolenia na pokolenie, które przeprowadził Kazimierz Moszczyński, wiemy, że nasi pradawni przodkowie – Słowianie, byli zaznajomieni z konopiami i uprawiali je na szeroką skalę. W tamtym czasie konopie mogły stanowić kluczowe źródło surowca do produkcji płótna, oleju i pożywienia. Nie ulega wątpliwości, że była to nasza najbardziej popularna roślina używana w obrzędach szamańskich i rytuałach kultowych. Jej popularność jest również widoczna w mitologii słowiańskiej – boginią strzegącą upraw konopi była Konopielka-Rosomoch, która pełniła rolę ich opiekunki i strażniczki.
Po zakończeniu II wojny światowej zaczęto demonizować konopie. Marihuanę zaczęto nazywać narkotykiem, który wprowadza w stan odurzenia. W pierwszych latach komunizmu, uprawa i posiadanie konopi było dozwolone. Jednak w 1985 roku wprowadzono zakaz uprawy konopi bez specjalnego zezwolenia, a uprawa była możliwa tylko dla celów przemysłowych. Tradycyjne konopie, które były powszechne na polskiej wsi, prawie całkowicie zniknęły. Zostały zastąpione przez jednopienne konopie włókniste, które zostały sztucznie wyhodowane i wprowadzone na rynek po wojnie. Charakteryzują się one niskim stężeniem THC i wysoką zawartością CBD. Te rośliny były powszechnie używane do produkcji włókna. Niemniej jednak, w drugiej połowie XX wieku, zapotrzebowanie na nie zaczęło stopniowo maleć.
W 2014 roku, Trybunał Konstytucyjny w Polsce wydał decyzję, podkreślającą potrzebę uregulowania kwestii medycznej marihuany w prawie polskim (sygn. akt SK 55/13).
Tomasz Kalita, były rzecznik SLD i pacjent z diagnozą raka mózgu, prowadził kampanię na rzecz zmiany polskich przepisów, aby umożliwić leczenie medyczną marihuaną. Sejm rozpoczął procedowanie nad projektem zmiany ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, autorstwa Piotra Marca „Liroya”. Jednak prace nad ustawą zostały zahamowane przez polityczny oportunizm, a Ministerstwo Zdrowia wycofało swoje poparcie dla nowelizacji pod koniec 2016 roku. Po śmierci Tomasza Kality w styczniu 2017 roku, prace nad ustawą zostały wznowione. Ostatecznie, nowelizacja została przegłosowana przez Sejm, zdominowany przez Zjednoczoną Prawicę, w wersji restrykcyjnej, która wpłynęła na wysokie ceny leków opartych na konopiach i utrzymała zakaz uprawy konopi medycznych na terenie Polski. Zmieniona ustawa została podpisana przez prezydenta 20 lipca 2017 roku.
Przeczytaj także odrębne artykuły o:
Źródło zdjęcia: http://www.wmeskimkregu.pl/maciej-sagal-i-piotr-liroy-marzec-hubburger-platforma-edukacyjno-sprzedazowa-ktora-powstala-z-pasji-do-konopi/
Medyczna marihuana, inaczej nazywana medyczną cannabis, jest coraz częściej wykorzystywana w medycynie dzięki swoim coraz bardziej rozpoznawanym i akceptowanym właściwościom terapeutycznym. Wstępne badania sugerują, że marihuana może łagodzić objawy nudności i wymiotów podczas chemioterapii, a także przewlekły ból i skurcze mięśni. Terapeutyczny potencjał cannabis nie kończy się jednak na efektach THC i CBD. Wiele “mniejszych” fitokannabinoidów, takich jak Δ9-tetrahydrokannabivaryn, kannabichromen, kannabigerol i kannabinol, oddziałuje na układ endokannabinoidowy, co prawdopodobnie przekłada się na korzyści zdrowotne. Należy jednak pamiętać, że wyniki badań dotyczących skuteczności medycznej marihuany są często niejednoznaczne, co wynika z faktu, że cannabis to roślina o wielu zastosowaniach, a jej efekty nie zależą wyłącznie od ilości thc i cbd.
Legalna marihuana lecznicza składa się z wielu składników, które mają różne działania terapeutyczne. THC, czyli tetrahydrokannabinol, oddziałuje na receptory w mózgu, wywołując euforię i zmniejszając ból. Ma również zdolność zmniejszania nudności i wymiotów, poprawia łaknienie i znosi spastyczność. Kolejnym składnikiem jest CBD, czyli kannabidiol, który zmniejsza niektóre efekty uboczne związane z dużymi dawkami THC i łagodzi objawy niektórych chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, zespół lękowy czy zespół stresu pourazowego. Kannabigerol, znany jako CBG, ma działanie przeciwzapalne, a tetrahydrokannabiwarin, czyli THCV, łagodzi objawy padaczki i choroby Parkinsona. W skład marihuany leczniczej wchodzą również terpeny. Terpinolen ma działanie przeciwbakteryjne, antygrzybicze i relaksujące. Limonen działa przeciwdepresyjnie i przeciwlękowo. Linalol ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Mircen działa przeciwzapalnie i relaksująco. Pinen działa przeciwzapalnie, zmniejsza stres i rozszerza oskrzela. Kariofilen działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Wszystkie te składniki razem tworzą unikalny profil terapeutyczny marihuany leczniczej.
Przeczytaj także artykuł: Czy medyczna marihuana zawiera THC?
Dowiedz się równiże jak uzyskać receptę na medyczną marihuanę.
Konopie, znane również jako marihuana, odgrywają ważną rolę w wielu kulturach na całym świecie, zarówno w kontekście medycznym, jak i duchowym. W Indiach, Nepalu, Sikkim i Tybecie, konopie są często używane w praktykach medytacyjnych, pomagając osiągnąć stan głębokiego wyciszenia umysłu, znanego jako Samadhi. W buddyzmie Mahajany, uważa się, że Budda przez sześć lat korzystał wyłącznie z magicznej mocy konopi. W Chinach, konopie są symbolem zwycięstwa nad złem, a ich magiczna moc jest często wykorzystywana w praktykach medycyny chińskiej. W Japonii, konopie są używane w ceremoniach oczyszczających i do wygnania złych duchów. W starożytnym Iranie, ekstaza szamanistyczna wywołana dymem z konopi była dobrze znana, a konopie zajmują pierwsze miejsce na liście 10 tysięcy roślin leczniczych w Zend-Avesta, sekretnej księdze Persów. W starożytnej Europie, konopie były używane jako lek na wiele dolegliwości i jako materiał rytualny. Te różnorodne zastosowania konopi pokazują, jak głęboko ta roślina jest zakorzeniona w wielu kulturach na całym świecie.