Depresja – jakie są jej przyczyny i czy da się ją wyleczyć?

Depresja to schorzenie psychiczne, które może dotknąć praktycznie każdego. Choroba miewa różne podłoża, która nawet dla lekarzy zajmujących się tym schorzeniem nie są jednoznaczne. Według szacunków na całym świecie na depresję cierpi nawet ponad 4% populacji. Za podstawę leczenia uznaje się przyjmowanie farmaceutyków antydepresyjnych i psychoterapii. Te dwie przynoszą zadowalające efekty leczenia, choć to zależy od poziomu zaawansowania schorzenia.

Czym jest depresja?

Mianem depresji określa się schorzenie psychiczne, które wiąże się bezpośrednio z zachwianiem równowagi chemicznej w mózgu. To powoduje zaburzenia w neuroprzekaźnikach, czyli substancji odpowiadających za nastroje oraz emocje człowieka. Długotrwały smutek, brak chęci do życia oraz nieustające przygnębienie – to główne objawy depresji u człowieka.

Jakie są przyczyny depresji? Co warto wiedzieć?

Jednoznaczne ustalenie przyczyny występowania depresji jest dość trudne. Nawet wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści często nie są w stanie ze 100% pewnością ustalić podłoża występowania schorzenia. Czynniki, które są najczęstszymi przyczynami depresji to:

  • traumatyczne wydarzenia – nawet te z dzieciństwa,
  • niedoczynność tarczycy,
  • nowotwory i inne schorzenia neurologiczne,
  • osoby młode z problemami w szkole,
  • dzieci z rodzin po rozwodach,
  • kobiety w okresie okołoporodowym.

Warto jednak zaznaczyć, że depresja może dotknąć praktycznie każdego: niezależnie od wieku, płci, jak i statusu społecznego. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że do 2030 roku depresja będzie jedną z najpowszechniejszych chorób na świecie.

Jak objawia się depresja?

Objawy, które wskazują na depresję, są dość indywidualne i tylko wykwalifikowany specjalista będzie w stanie rozpoznać schorzenie. Najpopularniejsze objawy depresji to:

  • brak radości z życia,
  • obniżona samoocena,
  • zaburzenia snu,
  • brak apetytu,
  • zaburzenia nastroju i ogólne osłabienie organizmu,
  • negatywne nastawienie do świata,
  • niska samoocena.

Dość poważnym czynnikiem, który wskazuje na wyższy stopień zaawansowania schorzenia, są myśli samobójcze. Takich objawów nigdy nie należy bagatelizować i najlepiej bezzwłocznie skontaktować się ze specjalistą – psychologiem lub psychiatrą. Utrzymywanie się którychkolwiek objawów przez dłuższy czas niż 2 tygodnie powinno być sygnałem, że depresja zaczyna się rozwijać.

Leczenie depresji – najpopularniejsze metody

Najpopularniejszą metodą leczenia depresji jest terapia specjalistyczna z lekarzem psychiatrą. Po dokonaniu wywiadu lekarskiego specjalista może zalecić przyjmowanie leków psychotropowych lub nawet pobyt w zamkniętym ośrodku leczenia psychicznego. Leki przeciwdepresyjne przyjmuje się najczęściej przez ok. 9 miesięcy, a koniec terapii farmakologicznej zawsze wyznacza lekarz.

Alternatywną formą leczenia depresji może być stosowanie medycznej marihuany. Właściwości tej substancji wykazują działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe. Co więcej, przyjmowanie medycznej marihuany nie wywołuje skutków ubocznych takich jak klasyczne farmaceutyki, np. wzrost masy ciała lub zaparcia.
Skorzystaj z porady, jak skutecznie przystąpić do terapii medyczną marihuaną od naszego lekarza specjalisty. 

 

 

Treść napisana w 100% przez człowieka